پاتوژن Pseudoperonospora humuli

فهرست مطالب ( نمایش )

Close
۵
(۲)

دوستان عزیز، امروز می‌خواهیم درباره‌ی “پسودوپرونوسپورا هومولی” صحبت کنیم. 

پاتوژنی به اسم “Pseudoperonospora humuli” باعث بروز سفیدک کرکی در رازک‌ها می‌شه. این پاتوژن از جنس اومیست (Oomycete) هست که تنها می‌تونه در بافت‌های زنده‌ی میزبان زندگی کنه و رشد کنه. این پاتوژن میزبان بسیار خاصی داره و فقط رازک (Humulus lupulus) و رازک ژاپنی (Humulus japonicus) رو آلوده می‌کنه.

علائم این بیماری بیشتر در خوشه‌های پایه‌ی رازک‌ها دیده می‌شه. این خوشه‌ها از طریق شاخه‌های آلوده به صورت سیستمیک شکل می‌گیرن و دارای برگ‌های شکننده و پیچ‌دار هستند که ازشون توده‌های اسپورانژیوفور های بنفش تا سیاه و اسپورانژیا تولید می‌شه. این سنبله‌ها می‌تونن به سه نوع مجزا تقسیم بشن.

Pseudoperonospora humuli
علائم Pseudoperonospora humuli

“سنبله‌های اولیه”: این سنبله‌ها از تاج‌های رازک‌ها آلوده به وجود می‌آیند. تصاویری که می‌بینیم از این بیماری، عمدتاً ناشی از این سنبله‌های اولیه هستند. این توده‌های کوچک بافتی تقریباً بر روی سطح رازک‌ها شکل می‌گیرند و اسپورانژیوفور های بنفش تا سیاه را تولید می‌کنند.

“سنبله‌های  ثانویه”: این سنبله‌ها از مریستم‌های آپیکال آلوده به وجود می‌آیند. مریستم‌های آپیکال بخشی از رشد نهال‌ها و شاخه‌ها هستند که در سمت بالایی قرار دارند. این سنبله‌ها نیز بافتی کوچک هستند و به صورت توپی شکل می‌گیرند.

“سنبله‌های هوایی”: این سنبله‌ها روی شاخه‌های جانبی دیده ایجاد می‌شوند. این توده‌ها بیشتر به شکل رشته‌هایی که روی سطح رازک‌ها تشکیل می‌شوند، مشاهده می‌شوند و برای شیوه‌های انتقال و گسترش بیماری اهمیت دارند.

سنبله‌های اولیه و ثانویه که از تاج‌های و مریستم‌های آپیکال آلوده به وجود می‌آیند، منجر به رشد شاخساره‌ها و برگ‌های شکننده می‌شوند. همچنین، سنبله‌های اولیه باعث کوتاه شدن میانگره‌ها (استون‌ها) می‌شوند که این باعث ایجاد شکلات‌های شبیه به یک توده کوچک میان ساقه‌ها می‌شود.

سنبله‌های هوایی هم تاثیر منفی بر رشد گیاه دارند. این سنبله‌ها بر روی سطح شاخه‌های جانبی دیده ایجاد می‌شوند و برگ‌ها و برگ‌های شکننده را تحت تأثیر قرار می‌دهند. همچنین، باله‌ها (ساقه‌های بلند و انعطاف‌پذیری که گیاه برای بالا رفتن از آن‌ها استفاده می‌کند) نیز از رشته‌ای که رازک اجازه صعود روی آن را دارد، دور می‌شوند و این باعث کاهش رشد و انعطاف‌پذیری آن‌ها می‌شود.

علاوه بر این، برگ‌ها و مخروط‌های آلوده نیز علائمی نشان می‌دهند. برگ‌های آلوده تغییر رنگ می‌دهند و ممکن است از بنفش خاکستری تا رشد پرزدار سیاه متغیر باشند. مخروط‌های آلوده نیز سفت و قهوه‌ای می‌شوند و باعث مختل شدن رشد و شکل‌گیری آن‌ها می‌شوند.

چرخه‌ی بیماری سفیدک کرکی روی رازک

چرخه حیاتی Pseudoperonospora humuli
Pseudoperonospora humuli زیر میکروسکوپ

چرخه‌ی بیماری سفیدک کرکی روی رازک، یک چرخه‌ی چند حلقه‌ای دارد که به شکل زیر رخ می‌دهد:

۱) در زمستان، پاتوژن به صورت میسلیوم در تاج‌های رازک زندگی می‌کند و زمستان گذرانی می‌کند.

۲) پاتوژن جوانه‌های طوقه را آلوده می‌کند و در فصل بهار، در شرایط مناسب وارد می‌شود. در این مرحله، شاخه‌های آلوده و سنبله‌های پایه اولیه ظاهر می‌شوند و این مرحله، آغاز چرخه‌ی بیماری است.

۳) طوقه‌های آلوده می‌توانند شاخه‌های غیرعفونی را نیز تولید کنند. این باعث می‌شود چرخه‌ی بیماری چند حلقه‌ای شود زیرا اسپورانژیوفورها با اسپورانژیا در سطح زیرین برگ‌های آلوده ظاهر می‌شوند.

۴) اسپورانژیوم‌های بالغ از طریق باد پراکنده می‌شوند و زئوسپورها را آزاد می‌کنند تا برگ‌ها، مخروط‌ها و شاخساره‌ها را آلوده کنند. این مرحله که به عفونت طوقه‌ها و جوانه‌ها منجر می‌شود، چرخه‌ی ثانویه یا اسپورزایی و عفونت در طول فصل را ادامه می‌دهد.

۵) میسلیوم‌ها به طور سیستماتیک در سرتاسر گیاه رشد می‌کنند که به عفونت طوقه و جوانه‌ها منجر می‌شود و در نهایت به زمستان گذرانی پاتوژن منتهی می‌شود.

این چرخه‌ی بیماری، مدت زمانی بیشتر از یک فصل در گیاه ادامه دارد و همچنان تاثیرات خود را اعمال می‌کند. این چرخه با تغییرات فصلی، از زمستان تا بهار و تابستان، تکامل می‌یابد و در ادامه‌ی زندگی و رشد گیاه تأثیرات منفی می‌گذارد.

به نظر می‌آید که در چرخه‌ی بیماری سفیدک کرکی روی رازک ، یک مرحله‌ی جنسی نیز وجود دارد که در آن یک آنتریدیوم اوگونیوم را بارور می‌کند تا یک اوسپور نوترکیب تولید کند.

در این مرحله جنسی، اسپورها که به عنوان ساختار اصلی بقای اومیست‌ها مطرح هستند، تولید می‌شوند. اما اهمیت دقیق و نقش این اسپورها در عفونت اولیه سفیدک کرکی رازک هنوز مشخص نیست و موضوعی جالب برای محققان است.

به طور کلی، اومیست‌ها چندین مرحله در چرخه‌ی زندگی خود دارند که می‌توانند به صورت اسپورهای جنسی و جنسی ناقص باشند. نقش دقیق هر یک از این مراحل و تاثیرات آنها در بیماری‌زایی و عفونت اولیه برای برخی از اومیست‌ها هنوز مورد تحقیقات بیشتر قرار دارد و نیاز به بررسی‌های علمی دقیق‌تر دارد تا به طور کامل درک شوند.

مطمئناً مطالعه‌های آینده در این زمینه می‌تواند کمک کند تا نقش اسپورها در عفونت اولیه سفیدک کرکی رازک و دیگر موارد مرتبط با چرخه‌ی بیماری بهتر درک شوند.

شرایط محیطی مورد علاقه Pseudoperonospora humuli

سفیدک دروغی گیاه رازک
سفیدک کرکی روی رازک

شرایط محیطی مورد علاقه “پسودوپرونوسپورا هومولی” مشابه سایر اومیست‌ها و پاتوژن‌های قارچ مانند است. به این معنی که گسترش Pseudoperonospora humuli به شکل خاصی با محیط پیرامون خود هماهنگی دارد. رطوبت بالا و دمای گرمتر، جوانه‌زنی و فعالیت بسیاری از عوامل بیماری‌زا را تسهیل می‌کند.

عواملی مانند رطوبت بالا و دمای گرمتر می‌توانند برای رشد و تکثیر P. humuli و سایر اومیست‌ها و قارچ‌های بیماری‌زا بسیار موثر باشند. این شرایط ایده‌آل برای ظهور و تکثیر اسپورانژیوم‌ها و انتشار آنها به دیگر گیاهان میزبان می‌باشند. بنابراین، در فصل‌های گرمتر و مرطوب‌تر، احتمال ابتلا و عفونت P. humuli بیشتر است.

با این حال، این عوامل شرایط مناسبی برای انتشار بیماری‌ها فراهم می‌کنند ولی تنها زمینه مبتلا شدن به بیماری را فراهم نمی‌کنند. عوامل دیگری مانند حضور میزبان‌های مناسب (مثل رازک‌ها) و حمل و نقل اسپورانژیوم‌ها توسط باد و غیره نیز نقش مهمی در عفونت گیاهان ایفا می‌کنند.

اهمیت درک شرایط محیطی مورد علاقه بیماری‌زا برای کنترل بیماری‌ها و اجرای اقدامات پیشگیری و مدیریت مناسب آنها بسیار اهمیت دارد. با توجه به این موضوع، اقدامات مناسبی می‌تواند در کاهش انتشار بیماری‌ها و حفظ سلامت گیاهان کمک کند.

درست است که توسعه و شدت بیماری سفیدک کرکی روی رازک (پسودوپرونوسپورا هومولی) بستگی به تعدادی از عوامل محیطی دارد. مطالعات نشان داده‌اند که رطوبت نسبی بیش از ۸۰ درصد و میانگین دمای شبانه در پیش‌بینی حساسیت گیاهان میزبان به عفونت بسیار مهم هستند.

پاتوژن Pseudoperonospora humuli رطوبت بالا و دماهای ملایم گرم (از ۱۵.۵ تا ۲۱ درجه سانتی‌گراد یا معادل ۶۰-۷۰ درجه فارنهایت) را برای رشد و تکثیر خود ترجیح می‌دهد. بنابراین، در شرایطی که این پارامترها برای مدت زمان طولانی برقرار باشند، احتمال عفونت و گسترش بیماری بسیار بیشتر است.

همچنین، عفونت برگ می‌تواند در دماهای کمتر از ۵ درجه سانتی‌گراد اتفاق بیفتد، اما وجود رطوبت برای ۲۴ ساعت یا بیشتر، نقش اولیه سطح رطوبت در عفونت را نشان می‌دهد. به عبارت دیگر، رطوبت برای ۲۴ ساعت یا بیشتر مهمترین عامل برای عفونت اولیه است.

از اطلاعات مذکور مشخص است که تنظیم شرایط محیطی (مانند رطوبت و دما) می‌تواند برای کنترل و مدیریت بیماری سفیدک کرکی روی رازک اهمیت داشته باشد. این اطلاعات می‌تواند به کشاورزان و کارشناسان کمک کند تا اقدامات مناسبی در جلوگیری از انتشار و شیوع بیماری را به عمل میاورند و گیاهان را از خطر عفونت حفظ کنند.

اگر نیاز به خدمات کنترل آفات دارید، حتماً با گلخانه ایران تماس بگیرید! گلخانه ایران با تجربه‌ای طولانی در مبارزه‌ با آفات، بهترین راهکارهای مختلف را برای حفاظت و مدیریت سلامت گیاهان ارائه می‌دهد. از انتخاب محصولات طبیعی و آلی تا محصولات شیمیایی موثر، تیم متخصص ما آماده است تا با راهنمایی و پشتیبانی فنی خود، به شما در انتخاب مناسب‌ترین راهکارها برای کنترل آفات کمک کند. ما به حفظ سلامت گیاهان و افزایش عملکرد محصولات شما متعهدیم. تماس بگیرید و از تخصص و کیفیت خدمات ما بهره‌مند شوید!

منبع:

پاتوژن پسودوپرونوسپورا هومولی

میزان امتیاز از راست به چپ افزایش می یابد.

میانگین امتیاز ۵ / ۵. تعداد آرا: ۲

هیچ امتیازی ثبت نشده است. شما اولین امتیاز دهنده باشید!

این مقالات را هم بخوانید!

محصول مورد نظر خود را جستجو کنید.