انواع خاک گلدان

فهرست مطالب ( نمایش )

Close
۳.۵
(۲۸)

اکثر کارشناسان گل و گیاه که سالها در نگهداری گیاهان برای سرگرمی یا کسب درآمد، تجربه دارند به خوبی می دانند کدام یک از انواع خاک را برای گیاهانشان انتخاب کنند.

آنها برای گیاهان آپارتمانی خود بهترین انواع خاک گلدان را انتخاب می کنند و حتی با توجه به نیاز گیاهی خاص، خاک ها را باهم مخلوط کنند. در حالیکه این موضوع برای کارشناسان بسیار ساده و پیش پا افتاده است، ممکن است انتخاب خاک مناسب برای یک فرد مبتدی، به این راحتی ها نباشد.

اگر به فکر روی آوردن به نگهداری از گیاهان آپارتمانی یا یادگیری در این زمینه هستید، یکی از مهم ترین موضوعات، شناخت انواع خاک گلدان و استفاده از ترکیب مناسب آنها است.

در حالی که گلفروشی ها انواع مختلف خاک های ترکیبی گلدان را به فروش می رسانند، هنوز باید بدانید که چه خاکی برای گیاه شما بهتر است. اما نیاز نیست با تمامی این خاک ها و اصطلاحات سخت آن ها آشنا شوید. در این مقاله شما را با ۴ نوع از انواع خاک گلدانی آشنا می کنیم و میزان هر یک از آنها را در ترکیب خاک گلدان توضیح می دهیم تا بتوانید گلدان هایتان را با کم ترین هزینه با بهترین خاک گلدان پر نمایید. با این مقاله همراه گلخانه ایران باشید.

فیلم معرفی انواع خاک گلدان

در صورتیکه مشاهده ویدیو را به خواندن مقاله ترجیح می دهید، فیلم معرفی انواع خاک گلدان را از دست ندهید.

خاک گلدان چیست؟

خاک گلدان از نظر فنی اصلا خاک نیست. خاک گلدان، ترکیبی از مواد مختلف مانند خزه اسفاگنوم، پرلیت، پوست درخت، کمپوست، ورمیکولیت و… است که شامل مواد مغذی مورد نیاز گیاه است.

از آنجا که خاک انواع مختلفی از قارچ ها و عوامل بیماری زا را جذب می کند که می توانند باعث مرگ گیاه شوند، ترجیحا از خاک برای گیاهان گلدانی استفاده نمی شود. به جای خاکی که تشکیل دهنده کره زمین است، از ترکیب مواد مختلف استفاده می کنیم. ترکیب درست مواد، باعث ایجاد زهکشی بهتر می شود، همچنین مواد مغذی و حتی تقویت کننده های بیشتری در اختیار گیاه قرار می دهد. در ادامه مقاله، منظور از خاک گلدان همان ترکیب مواد مختلف میباشد.

خاک گلدان گران است و برای گیاهانی که داخل گلدان در داخل یا خارج خانه نگهداری می شود، بهترین انتخاب است.

تفاوت خاک گلدان با خاک باغبانی

شاید به عنوان یک باغبان تازه کار، اولین سوال شما هنوز این باشد که “تفاوت خاک گلدان و خاک باغبانی چیست؟ “

بسیاری از ما در ابتدا همین سوال را داشتیم. چرا خاکی که برای رشد گیاهان در زمین استفاده می شود، آنقدر خوب نیست که بتوان از آن برای گیاهان آپارتمانی و گلدانی استفاده کرد؟

تفاوت های قابل توجهی بین خاک باغبانی و خاک گلدان وجود دارد.

  1. استفاده از خاک باغبانی در گلدان، برای رشد مطلوب گیاه، کافی نیست.
  2. خاک باغبانی، مواد مغذی لازم و شرایط ضروری برای رشد گیاهان گلدانی را ندارد. در حالیکه خاک گلدان تا لبه با تمام مواد مغذی مورد نیاز گیاه پر می شود.
  3. خاک باغبانی زهکشی مناسب برای گیاهان آپارتمانی را ندارد. خاک باغبانی دارای خلل و فرج کمتر است و آب را حفظ می کند و گیاهان حساس را از بین می برد. خاک گلدان به زهکشی و توزیع یکنواخت آب برای جذب گیاه کمک می کند. توانایی برتر خاک گلدان در زهکشی دلیل اصلی استفاده از آن برای اکثر گیاهان داخلی است.
  4. خاک باغبانی همچنین حاوی حشرات و قارچ های مختلف است که برای گیاهان آپارتمانی کشنده است. ” خاک گلدان ” بدون خاک است و این آفات وحشتناک را در خود جای نمی دهد.

با این حال، خاک گلدان گران و برای استفاده در باغ غیراقتصادی است. آنها را منحصراً برای گیاهان گلدانی خود نگه دارید. گیاهان باغ با مشکلات مشابه گیاهان گلدانی روبرو نیستند و می توانند با خاک باغبانی به خوبی رشد کنند.

پیت ماس یا خاک تورب : اولین قسمت از ترکیب خاک گلدانی

پیت ماس در خاک گلدانی
پیت ماس خاک گلدانی غنی و ارزان

اولین خاکی که باید تهیه نمایید، پیت ماس می باشد. خاکی بسیار قوی برای انواع گیاهان آپارتمانی کاربرد دارد و قیمت بسیار پایین و مناسبی نسبت به دیگر انواع خاک گلدان دارد. این نوع خاک گلدانی از بقایای برگ های پوسیده، جلبک ها و خزه ای به نام اسفاگنوم تشکیل شده است. توجه کنید که پیت ماس رنگی سیاه با دانه بندی درشت دارد. برای داشتن خاکی سبک با زهکشی بالا و تنفس خوب گیاه، حتما پیت ماس تهیه نمایید. اما پیت ماس به تنهایی برای گیاهان آپارتمانی کافی نیست و نیاز است با دو خاک گلدانی دیگر ترکیب گردد.

پرلیت: دومین قسمت از ترکیب خاک گلدانی

پرلیت یا پرلایت برای خاک گلدان
پرلیت با رنگی سفید و بدون خاصیت مواد غذایی

پرلیت یا پرلایت، از انواع خاک گلدانی و به رنگ سفید می باشد. برای بالا بردن تخلخل و زهکشی و نگهداری رطوبت و افزایش قدرت ریشه زایی کاربرد دارد و خاصیت مواد غذایی ندارد. پرلایت از گدازه های آتشفشانی می باشد که رنگ اولیه آن قهوه ای بوده و پس از طی فرآیندی به رنگ سفید در آمده و پودر می شود. قدرت نگهداری آ توسط پرلیت، ۷ برابر وزن خود می باشد.

دقت کنید که دانه های آن همانند سنگ سفت بوده و نباید آن را با دانه های یونولیت اشتباه گرفت. بعضا در خاک های آماده که به فروش می رسد، سودجویان دانه های یونولیت بکار می برند که شدیدا آسیب زننده بوده و باعث پوسیدگی ریشه و بیماری های قارچی می گردد.

این نوع خاک گلدان به همراه مشخص در ترکیب خاک گلدان استفاده گردد.

کوکوپیت: سومین قسمت از ترکیب خاک گلدانی

کوکوپیت در ترکیب خاک گلدان
کوکوپیت با خاصیت غذایی بالا و نگهداری آب بالا

کوکوپیت از پوست درخت نارگیل تهیه می شود و برای انواع گیاهان آپارتمانی کاربرد دارد. رنگ آن بسیار نزدیک به رنگ پوست نارگیل و قیمت آن بالا می باشد. استفاده از آن به تنهایی باعث پوسیدگی ریشه می گردد و حتما در ترکیب با خاک های دیگر استفاده شود. کوکوپیت قابلیت نگهداری آب بالایی دارد و در نتیجه نیاز به آبیاری گیاهان را کاهش می دهد. باعث ایجاد تخلخل هوایی بالا و نفس کشیدن گیاه می شود. مواد مغذی و خاصیت غذایی بالایی داشته و ریشه زایی را افزایش می دهد.

پوکه معدنی: چهارمین قسمت از ترکیب خاک گلدانی

پوکه معدنی برای خاک گلدان اپارتمانی
پوکه معدنی برای ایجاد زهکشی در گلدان

پوکه معدنی مخصوص گلدان با پوکه های ساختمانی متفاوت است اندازه آن کوچک تر بوده و شکل آن متفاوت می باشد. دارای موادی همچون کلسیم، نیتروژن، پتاسیم، بور، کلر، آهن، منگنز، مولیبدن و روی می باشد. رشد گیاه را افزایش داده و کیفیت گیاه را بالا می برد. آب اضافی گلدان به راحتی خارج شده و از پوسیدگی ریشه جلوگیری می کند همچنین رطوبت کافی را در خاک نگه داشته و دفعات آبیاری را کاهش می دهد. از پوکه معدنی اغلب در ته گلدان به عنوان زهکش استفاده می شود. اما بعضا در داخل خاک نیز استفاده می شود که بهتر است به جای آن از پرلیت استفاده گردد.

آموزش ترکیب خاک گلدان آپارتمانی

ترکیب خاک گلدان برای گیاهان آپارتمانی
ترکیب پیت ماس، کوکوپیت و پرلیت

ابتدا برای زهکشی مناسب، چند سوراخ در ته گلدان ایجاد نمایید تا از پوسیدگی ریشه جلوگیری نمایید. سپس ته ظرف مقداری پوکه معدنی بریزید تا زهکشی ایجاد شده و آب اضافی از گیاه خارج و رطوبت آن داخل گلدان باقی بماند.

برای اغلب گیاهان آپارتمانی، به میزان ۲/۳ از کل خاکی که نیاز دارید، کوکوپیت و ۱/۳ دیگر را پرلیت بریزد و خوب مخلوط نمایید و روی پوکه معدنی بریزید. برای گیاهانی مانند بامبو و نخل مرداب که به رطوبت بیشتری نیاز دارند، ۱/۲ کوکوپیت و ۱/۲ پرلیت استفاده نمایید. برای کاکتوس و گیاهان گوشتی که به زهکشی بالایی نیاز دارند، از پرلیت بیشتری استفاده نمایید. برای قلمه زنی نیز از ۱/۲ کوکوپیت و ۱/۲ پرلایت استفاده نمایید.

در صورتیکه تمایل به کاهش هزینه دارید، به جای کوکوپیت از پیت ماس در مقادیر گفته شده استفاده نمایید.

همچنین می توانید کوکوپیت و پیت ماس را به مقدار مساوی ترکیب و همراه پرلیت در مقادیر گفته شده استفاده کنید.

میزان امتیاز از راست به چپ افزایش می یابد.

میانگین امتیاز ۳.۵ / ۵. تعداد آرا: ۲۸

هیچ امتیازی ثبت نشده است. شما اولین امتیاز دهنده باشید!

این مقالات را هم بخوانید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصول مورد نظر خود را جستجو کنید.